تهران

چگونه می توان تری گلیسیرید بالای خون را کاهش داد ؟

کاهش تری گلیسیرید بالای خون
تری گلیسیرید نوعی چربی خون است که با سلامت قلب رابطه مستقیمی دارد . تری گلیسیرید از طریق چربی غذا ساخته شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد . مقدار کمی تری گلیسیرید در بدن هر فرد لازم است . اما اگر مقدار آن از حد طبیعی بیشتر شود ، زمینه را برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی فراهم می سازد .

چربی های موجود در منابع غذایی کربوهیدراتی ، تری گلیسیرید را در بدن تولید می کنند . 
روند تولید تری گلیسیرید به این صورت است که ابتدا انرژی درون غذا به تری گلیسیرید تبدیل می شود و سپس در سلول های چربی قرار می گیرند . فاصله ای که میان وعده های غذایی وجود دارد باعث شده که هورمون ها با فعالیت خود تری گلیسیرید موجود در این سلول ها را آزاد کنند .

 

 تفاوتی میان کلسترول و تری گلیسیرید
چه تفاوتی میان کلسترول و تری گلیسیرید وجود دارد ؟

خرید فرنچ پرس 350 میل گرین بانک با تخفیف از بازارگیت خرید فرنچ پرس 350 میل گرین بانک با تخفیف از بازارگیت سبد فلزی چند منظوره والریا سبد فلزی چند منظوره والریا


چه تفاوتی میان کلسترول و تری گلیسیرید وجود دارد ؟

هر دو نوعی چربی خون هستد که در آب حل نمی شود و با همکاری در کنار پروتئین ها چربی ها را جا به جا می کنند . زمانی که بدن شما مقداری کالری دریافت می کند ، به تری گلیسیرید تبدیل می شود . این امر باعث شده که انرژی مورد نیاز بدن شما تامین گردد . اما عامل اصلی سازنده سلول ها و هورمون ها کلسترول است .


بررسی میزان تری گلیسیرید خون در شرایط  طبیعی و غیر طبیعی

•    اگر مقدار تری گلیسیرید موجود در خون ، کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر ( 7/1 میلی مول در لیتر) باشد ، طبیعی و نرمال است .
•    اگر مقدار تری گلیسیرید موجود در خون ، 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر ( 7/1 تا 2/2 میلی مول در لیتر) باشد ، فرد در مرز خطر است .
•    اگر مقدار تری گلیسیرید موجود در خون ، 200 میلی گرم در دسی لیتر ( 3/2 میلی مول در لیتر) باشد ، مقدار آن زیاد است .
•    اگر مقدار تری گلیسیرید موجود در خون ، 500 میلی گرم در دسی لیتر ( 7/5 میلی مول در لیتر) باشد ، مقدار آن خیلی زیاد است .


افزایش تری گلیسیرید خون چه عوارضی را به دنبال دارد ؟

زمانی که مقدار تری گلیسیرید موجود در خون زیاد باشد ، رگ های خونی بدن سفت و سخت می شوند و زمینه را برای سکته قلبی فراهم می کنند . در چنین شرایطی فرد به بیماری انسداد شریان و رگ ها و بیماری سندرم متابولیک مبتلا می شود . تجمع چربی در ناحیه شکم ، افزایش قند خون ، افزایش فشار خون ، HDL کم و تری گلیسیرید زیاد از علائم بیماری سندرم متابولیک می باشند .

 

عوامل موثر افزایش تری گلیسیرید خون
چه عواملی موجب افزایش تری گلیسیرید خون می شوند ؟


چه عواملی موجب افزایش تری گلیسیرید خون می شوند ؟

برخی بیماری ها مثل دیابت کنترل نشده ، چاقی ، بیماری های کلیه و کبد و کم کاری تیروئید باعث افزایش تری گلیسیرید موجود در خون می شوند . اگر بدن فردی مقدار کالری بیشتر از نیاز خود دریافت کند و یا فرد مشروبات الکی استفاده کند ، مقدار تری گلیسیرید خون او افزایش می یابد . برخی دارو ها نیز مانند استروئید ، دیورتیک ها ، تاموکسیفن که داروی درمان کننده سرطان است ، بتابلوکرها ، ضد بارداری و استروژن مقدار تری گلیسیرید خون را افزایش می دهند . گروهی از افراد نیز هستند که به طور ارثی مقدار تری گلیسیرید خون آنها بالا می رود .

 

 

 

چگونه کاهش سطح تری گلیسیرید خون
چگونه می توان سطح تری گلیسیرید خون را کاهش داد ؟

 

چگونه می توان سطح تری گلیسیرید خون را کاهش داد؟

راه های زیادی برای کاهش سطح تری گلیسیرید خون وجود دارد که به بررسی هر یک از آنها می پردازیم . 
اگر بدن فردی بیش از حد نیاز کالری دریافت می کند ، کاهش میزان مصرف کالری روزانه یکی از راه های درمان است . طبق مطالعاتی که در آمریکا انجام شده ، اگر فردی شرایطی داشته باشد که بتواند 5 تا 10 درصد وزن خود را کاهش دهد ، سطح تری گلیسیرید خون او تا 20 درصد کاهش می یابد . داشتن یک برنامه غذایی سالم زیر نظر پزشک ، این که چه مواد غذایی را مصرف کنید و از مصرف کدام خوراکی ها دوری کنید به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک می کند .


تری گلیسیرید خون بالا چه علائمی دارد ؟

افرادی که به طور ژنتیکی  به این عارضه دچار می شوند ، لکه های زرد رنگی زیر پوستشان نمایان می شود . که به آنها xanthomas می گویند .

 

انجام فعالیت های ورزشی چه تاثیری در کاهش سطح تری گلیسیرید دارد ؟

جالب است بدانید که ورزش نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند . فعالیت های ورزشی سبک نظیر دوچرخه سواری ، شنا و 30 دقیقه پیاده در روز می توانند موثر باشند .

بهتر است افرادی که از بیماری های قلبی رنج می برند و یا دچار سکته شده اند ، با پزشک خود مشورت کنند ، چون ممکن است خانواده آنها نیز در معرض خطر باشند .  

مطلب مفید بود؟
1
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی