تهران

قرص آ ث آ چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

آشنایی با قرص آ ث آ و کاربردهای آن
قرص آ ث آ یا همان آکسار که از ترکیب سه داروی آسپرین ، کافئین و استامینوفن توسط پزشکان و متخصصان دارو ساز ساخته می شود ، ضد التهاب است و تب را پایین می آورد . استفاده بیش از حد این دارو ممکن است به کبد و گوارش شما آسیب برساند .

در این بخش بررسی می کنیم که قرص آ ث آ چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ قرص آ ث آ (ACA) که به آن آکسار نیز می گویند ، التهاب را برطرف می کند و تب را پایین می آورد . داروسازان برای تهیه این قرص از سه داروی آسپرین ، استامینوفن و کافئین بهره می برند . از قرص آ ث آ برای تسکین سردرد‌های میگرنی کم تا متوسط و همچنین پایین آوردن تب استفاده می شود . کافئینی که در این قرص وجود دارد ، عوارض حاصل از سرماخوردگی را از بین می برد و مانع از احساس گیجی افراد می شود .


آن چه که باعث تحرک (به مقدار کم و خفیف) دستگاه عصبی مرکزی می گردد کافئین است . کافئین باعث تنگ شدن عروق خونی مغز می شود ، کارکرد این مکانیسم سردرد را بر طرف می کند . ترکیب استامینوفن و اسید استیل سالیسیلیک نیز عامل اصلی ضد التهاب و ضد درد بودن این دارو است .

 

موارد منع مصرف قرص آ ث آ
مصرف قرص آ ث آ در چه صورتی ممنوع است ؟

خرید فلاسک قلمی استیل با تخفیف خرید فلاسک قلمی استیل با تخفیف ست بلوز و شلوار راحتی مادر و دختر مدل شری - برند مادر ست بلوز و شلوار راحتی مادر و دختر مدل شری - برند مادر


مصرف قرص آ ث آ در چه صورتی ممنوع است ؟

 • اگر احتمال خونریزی در بیماری های آنژیوادم ، هموفیلی و آنافیلاکسی وجود داشته باشد ، مصرف این دارو برای بیمار ممنوع است .
 • اگر آلرژی شدیدی به آسپرین ، NSAID های دیگر و اولسرهای خونریزی دهنده دارید ، نباید این دارو را مصرف کنید .


هشدارهای مهم در خصوص مصرف قرص آ ث آ

 • پزشکان و متخصصان استفاده از ترکیب استامینوفن و اسید استیل سالیسیلیک را به کودکان کمتر از سن 12 سال توصیه نمی کنند .
 • استفاده بیش از حد نرمال این دارو باعث افزایش خطر نکروز کبدی می شود .
 • اگر فردی به هپاتیت ویروسی ، بیماری کبدی و الکسیم فعال مبتلا باشد ، باید هنگام مصرف استامینوفن احتیاط کند .
 • کسانی که به قرحه گوارشی ، آلرژی ، آسم ، گاستریت و پولیپ بینی (به خاطر داشتن حساسیت به آسپرین) مبتلا هستند باید در مصرف آسپرین یا داروهای آسپرین دار احتیاط لازمه را داشته باشند .

 

معرفی عوارض جانبی قرص آ ث آ
عوارض جانبی قرص آ ث آ چیست ؟

 

عوارض جانبی قرص آ ث آ چیست ؟

از جمله اطلاعات مهمی که باید در اختیار مصرف کنندگان یک دارو قرار بگیرد ، عوارض جانبی دارو است . به همین دلیل عوارض جانبی قرص آ ث آ را با هم بررسی می کنیم . این عوارض عبارتند از :

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس سوزش در ناحیه سر دل
 • سوء هاضمه گرفتن
 • احساس درد در ناحیه ی معده که از عوارض جانبی اسید استیل سالیسیلیک است .

 

هنگام مصرف قرص آ ث آ چه نکاتی توصیه می شود ؟

 • کودکانی که علائم آبله مرغان یا آنفولانزا را دارند ، نباید بدون اطلاع پزشک متخصص از این دارو استفاده کنند .
 • برای این که عوارض این دارو را به حداقل برسانید ، آن را با غذا و یک لیوان آب میل کنید .
 • در صورتی که عوارض بیماری هم چنان وجود داشت و طی سه روز تب پایین نیامد ، باید مجددا به پزشک خود مراجعه کنید .
 • اگر عمل جراحی دارید 5 روز قبل عمل از این دارو استفاده نکنید .
 • اگر ناچارید از این دارو را برای مدت طولانی مصرف کنید باید همواره به پزشک خود مراجعه کرده و تحت نظر باشید .
 • در طی مدت استفاده از این دارو هرگز فرآورده هایی که دارای استامینوفن ، اسید استیل سالیسیلیک و الکل هستند را مصرف نکنید .
 • بدون اطلاع پزشک از این دارو برای درمان بیماری هایی نظیر التهاب به صورت مزمن یا شدید و روماتیسم استفاده نکنید .
 • از این دارو بیش از مقدار تجویز شده توسط پزشک استفاده نکنید چون ممکن است استامینوفن موجود در آن به کبد آسیب بزند و آسپرین موجود در آن باعث مسمومیت مجرای گوارشی گردد .
 • کودکان حداکثر 5 بار در روز می توانند از این ترکیب استفاده کنند .

 

تداخل دارویی قرص آ ث آ با سایر داروها
قرص آ ث آ با کدام داروها تداخل دارد ؟


قرص آ ث آ با کدام داروها تداخل دارد ؟

مصرف اسید استیل سالیسیلیک همراه با استامینوفن بروز نفروپاتی را افزایش می دهد . مقدار غلظت پلاسمایی اسید استیل سالیسیلیک با مصرف گلوکوکورتیکوئیدها به طور همزمان کم می شود . استفاده ی این دارو احتمال ایجاد خیز را بیشتر می کند . اثرات سمی که اسید استیل سالیسیلیک روی عصب دارد می توانند به خاطر داروهای سمی که برای عصب هشتم شنوایی وجود دارند ، بیشتر شده باشند . آن چه که باعث افزایش سمیت کبد می شود ، استفاده همزمان استامینوفن با داروهای القاء کننده آنزیمی و همین طور داروهای سمی برای کبد است .عصبانیت ، کم خوابی ، تحریک پذیری و تحریک بیش از اندازه CNS به دلیل مصرف کافئین با داروهای تحریک کننده دستگاه عصبی مرکزی به طور همزمان است . کافئین باعث افزایش دفع ادراری لیتیم می شود که بر غلظت درمانی اش اثر دارد . اگر از مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز به طور همزمان استفاده میکنید اثرات مقلد سمپاتیک کافئین بالا می رود . در نتیجه آریتمی خطرناک قلبی بروز می کند و فشار خون افزایش می یابد .


مقدار مصرف قرص آ ث آ چقدر است ؟

بزرگسالان می توانند هر 3 ساعت یه قرص را مصرف کنند . بنابراین حداکثر مقدار مصرف در نظر گرفته شده برای بزرگسالان تعداد 8 قرص در روز می باشد .
کودکانی که سنشان زیر 3 سال است نباید بدون تجویز پزشک از این قرص استفاده کنند . کودکانی که 2 الی 12 سال سن دارند در هر 6-4 ساعت از یک سوم تا یک قرص را می توانند مصرف کنند .

 

تا این جا با قرص آ ث آ (آکسار) آشنا شدید و دانستید که این قرص برای چه نوع بیماری هایی توسط پزشک تجویز می شود . با عوارض جانبی این قرص آشنا شدید و دریافتید که این قرص را نباید همزمان با چه نوع داروهایی مصرف کنید .

مطلب مفید بود؟
5
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی