تهران

برای تهیه خمیر پیتزای خانگی عالی این روش را امتحان کنید

تهیه خمیر پیتزا
اگر اهل تهیه پیتزای خانگی باشید یا باید خمیر پیتزا را از بیرون تهیه کنید و یا خودتان دست به کار شوید و خمیر را درست کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند که تهیه خمیر پیتزا کار سختی است ولی در این مقاله ما طرز تهیه بهترین و ساده‌ترین خمیرها را آموزش داده‌ایم تا بتوانید به راحتی در منزل این کار را انجام دهید.

برای تهیه خمیر پیتزای خانگی عالی این روش را امتحان کنید

خمیر پیتزا یکی از مواد اصلی در تهیه پیتزا است. اینکه خمیر شما بافت ترد و خوشمزه‌ای داشته باشد در طعم پیتزا نیز بسیار تاثیر دارد. ممکن است بارها خمیری را درست کرده باشید اما ترد نشده، پف نکرده و یا هنوز حالت چسبندگی داشته است. با چند روش تهیه و راه حل عالی به راحتی می‌توانید خمیر پیتزای مناسب و خوشمزه‌ای درست کنید.

طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی

مواد خمیر پیتزا خانگی:

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا برای دو نفر(پیتزای 30 سانتی متری) 

 • آب ولرم، 1 و 1/3 پیمانه
 • خمیر مایه، 2 و 1/4قاشق چای خوری
 • روغن زیتون، 2 قاشق غذا خوری
 • نمک، 3/4 قاشق چای خوری
 • آرد، 3 و نیم پیمانه (مقداری از آرد ذرت برای نچسبیدن مایع به دست و ورز دادن کنار بگذارید) 

مراحل تهیه خمیر پیتزا در خانه

حل کردن خمیر مایه:
آب را در ظرف متوسط برای هم زدن و مخلوط کردن بریزید، سپس خمیر مایه را به آن اضافه کرده و با هم مخلوط کنید سپس ۳ تا ۵ دقیقه به آن زمان بدهید تا در آب حل شود.

تهیه خمیر پیتزای خانگی
طرز تهیه خمیر پیتزا

آب و خمیر مایه حل شده در آب و نمک را به آرد اضافه کنید تا خمیر عمل آمده، خمیری یک دست و کمی چسبناک شود و کش بیاید. خمیر را به مدت ۵ تا ۸ دقیقه ورز دهید. می‌توانید به جای آن از همزن با سرعت متوسط هم استفاده کنید و هم بزنید. این کار به شکل گیری خمیر کمک می‌کند. اگر خمیر به دست یا ظرف می‌چسبید و یا حالت بادکنکی به خود گرفته است در آن ۱ قاشق چای غذا خوری آرد اضافه کنید. می‌توانید در مراحل ورز دادن خمیر هر چند بار که لازم است آرد اضافه کنید. 

تهیه خمیر پیتزا
تهیه خمیر پیتزا

استراحت دادن خمیر بعد از درست کردن خمیر
قبل از اینکه بگذارید خمیر استراحت کند باید تصمیم بگیرید خمیر پف‌دار می‌خواهید یا خمیر نازک. می‌توانید از دو روش زیر برای خمیر خود استفاده کنید. 

تهیه خمیر پیتزای خانگی
تهیه خمیر پیتزای خانگی

خمیر پیتزای فوری بدون استراحت
هنگامی که شما وقت کافی برای استراحت دادن به خمیر پیتزا را ندارید می‌توانید بلافاصله از خمیر استفاده کنید. با این روش شما خمیری ترد و نازک دارید.

تهیه خمیر پیتزا
تهیه خمیر پیتزا

تهیه خمیر پیتزای پف‌دار
شما باید به خمیر یک تا یک ساعت و نیم استراحت دهید. این کار باعث می‌شود خمیر شما پف‌دار و ضخامت آن بیشتر شود. ظرفی که خمیر را در آن قرار می‌دهید باید تمیز باشد. سپس به کاسه و خمیر کمی روغن زیتون بزنید تا چرب شوند. خمیرا را در کاسه قرار داده و روی آن را بپوشانید. بین 1 تا 1:30 ساعت صبر کنید تا خمیر در دمای اتاق پف کند و حجم آن دو برابر شود. اگر خمیر را در زمستان درست می‌کنید یا اگر فضای اتاق شما سرد است می‌توانید فر را روی درجه حرارت ۶۶ درجه سانتی‌گراد گذاشته و فر را گرم کنید. بعد از گرم شدن فر را خاموش کرده و ظرف خمیر را در فر قرار دهید و در فر را نیمه باز بگذارید و بعد از نیم ساعت در فر را بسته و بگذارید خمیر کاملا پف کند.

استراحت دادن به خمیر پیتزا
استراحت دادن به خمیر

شکل دادن به خمیر پیتزا
خمیری را که استراحت داده‌اید به دو قسمت تقسیم کنید. اگر هنوز خمیر حالت چسبندگی داشت به آن کمی آرد اضافه کنید. در برخی از خمیرها چسبندگی بیشتر است که این چسبندگی به خاطر اضافه کردن آب زیاد به خمیر است. برای کم کردن این چسبندگی مقداری آرد به خمیر اضافه کنید و آن را هم بزنید تا وقتی که چسبندگی خمیر حالت طبیعی داشته باشد و زیاد به دست نچسبد و دوباره نیم ساعت به خمیر استراحت بدهید.

پس از نیم ساعت یکی از قسمت‌های خمیر را بردارید و با وردنه صاف کنید و آن را به شکل دایره 25.5 سانتی‌متری ببرید و بعد آن را روی کاغذ روغنی 30.5 سانتی متری که از قبل روی آن آرد پاشیدهاید پهن کنید. برای اینکه خمیرتان هنگام پخت سفت نشود و ترد باشد مقداری روغن یا روغن زیتون روی آن بمالید. این کار رنگ خمیر را بهتر میکند. ولی اگر می‌خواهید خمیرتان حالت کشسانی داشته باشد، روغن اضافه نکنید. حال خمیر برای چیدن مواد روی آن آماده است. ابتدا روی خمیر با چنگال سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا خمیر هنگام پخت پف کند و مغز آن پخته شود. سپس روی خمیر مقداری سس قرمز یا کچاپ بریزید دقت کنید که سس 2 سانت از لبه خمیر فاصله داشته باشد و تمام خمیر را به سس آغشته نکنید. سپس بقیه مواد را به دلخواه به آن اضافه کنید. 

طرز تهیه خمیر پیتزا
فرم دادن به خمیر پیتزا برای آماده سازی

برای پختن خمیر پیتزا و مواد روی آن روی، دمای فر را روی ۴۵۰ درجه فارنهایت یا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا گرم شود. بعد از اینکه فر خوب گرم شد خمیر را به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه داخل فر بپزید تا وقتی که خمیر قهوه‌ای یا طلایی شود و پنیر روی آن ذوب شده و طلایی رنگ و  برشته شود سپس می‌توانید پیتزا را از فر در بیاورید.

خمیر پیتزا خانگی
ریختن مواد پیتزا روی خمیر پیتزای خانگی

روش دوم تهیه خمیر پیتزای خانگی:
مواد لازم تهیه خمیر پیتزا

 • آرد، 3 پیمانه
 • شکر، 1 قاشق غذا خوری سر خالی
 • خمیرمایه فوری، 1 قاشق غذا خوری
 • روغن مایع، 1/4 پیمانه
 • آب ولرم، 1 پیمانه

طرز تهیه خمیر پیتزا
یک سوم از آب ولرم را داخل ظرفی بریزید. دمای آب باید حدود 35 تا 40 درجه سانتی گراد باشد. می‌توانید با انگشت هم دمای آب را چک کنید. دمای آب جوری باشد که دستتان نسوزد و فقط گرم شود. سپس خمیر مایه فوری و شکر را به آب اضافه کنید و هم بزنید. سپس روی ظرف را بپوشانید و ده دقیقه زمان بدهید تا خمیر عمل آید و پف کند. شکری که به خمیر مایع اضافه می‌شود باعث شیرین شدن خمیر نمی‌شود بلکه باعث عمل آمدن خمیر می‌شود.

طرز تهیه خمیر پیتزا
طرز تهیه و آماده سازی خمیر مایه 

در این بین که خمیر مایه عمل می‌آید. نمک را به آرد اضافه کنید و هم بزنید. سپس روغن مایع را به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شود. سپس خمیر مایه آماده را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا خوب مخلوط شود. 

حالا نوبت اضافه کردن دو سوم باقی مانده آب است. آب را کم کم به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به حالت گوله و خرده نان در بیاید. سپس بازم کمی آب اضافه کنید و با دست خمیر را ورز دهید تا به دست نچسبد. 

تهیه خمیر پیتزا
اضافه کردن آرد و آب

خمیر را روی تخته قرار داده و با دست ورز دهید و سپس با انگشت‌های دست بکشید تا یک دست شوند و ترکی نداشته باشد. این کار را حدود 5 تا 7 دقیقه ادامه دهید. سپس خمیر را گرد کنید و قبل از قرار دادن خمیر در ظرف، ظرف را چرب کنید و خمیر را در ظرف قرار دهید و سپس روی خمیر را نیز چرب کرده و سپس روی آن سلفون بکشید و یا روی آن دستمال بگذارید و به مدت یک تا دو ساعت زمان دهید تا استراحت کند. سعی کنید فضای آن تاریک و گرم باشد تا حجم آب دو برابر شود.

خمیر پیتزای خانگی
استراحت دادن به خمیر پیتزا

نحوه شکل دادن به خمیر پیتزا
خمیری را که استراحت داده‌اید به دو قسمت تقسیم کنید. اگر خمیر حالت چسبندگی دارد به آن کمی آرد اضافه کنید. در برخی از خمیرها چسبندگی بیشتر است و این چسبندگی به خاطر اضافه کردن آب زیاد به خمیر است که برای کم کردن این چسبندگی، مقداری آرد به خمیر اضافه کنید و آن را هم بزنید تا وقتی که چسبندگی خمیر حالت طبیعی داشته باشد و زیاد به دست نچسبد و دوباره نیم ساعت به خمیر استراحت دهید. پس از نیم ساعت یکی از قسمت‌های خمیر را بردارید و با وردنه صاف کنید و آن را به شکل دایره 25.5 سانتی متری ببرید و بعد آن را روی کاغذ روغنی 30.5 سانتی متری که از قبل روی آن آرد پاشیده‌اید پهن کنید. برای اینکه خمیرتان هنگام پخت سفت نشود و ترد باشد مقداری روغن یا روغن زیتون روی آن بمالید. این کار رنگ خمیر را بهتر می‌کند. ولی اگر می‌خواهید خمیرتان حالت جویدنی و کشسانی داشته باشد باید روغن اضافه نکنید.

نحوه پهن کردن خمیر پیتزا
پهن کردن خمیر پیتزا

حال خمیر برای چیدن مواد روی آن آماده است. ابتدا روی خمیر با چنگال سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا خمیر هنگام پخت پف کند و مغز آن پخته شود. سپس روی خمیر مقداری سس قرمز یا کچاپ بریزید. دقت کنید که سس 2 سانت از لبه خمیر فاصله داشته باشد و تمام خمیر را به سس آغشته نکنید. سپس بقیه مواد را به دلخواه به آن اضافه کنید. 

برای پختن خمیر پیتزا و مواد روی آن روی دمای فر را روی ۴۵۰ درجه فارنهایت یا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا گرم شود. بعد از اینکه فر خوب گرم شد خمیر را به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه داخل فر بپزید. تا وقتی که خمیر قهوه‌ای یا طلایی شود و پنیر روی آن کاملا ذوب شده و طلایی رنگ و برشته شود، می‌توانید پیتزا را از فر در بیاورید.

طرز تهیه خمیر پیتزای جادویی
این خمیر جادویی ترد و خوشمزه را می‌توانید برای انواع غذاها مثل کلوچه، نان شکم‌پر، نان صبحانه، پیراشکی، پیتزا و... استفاده کنید. 

مواد لازم

 • آرد نان، 3 پیمانه (500 گرم) 
 • شیر یا آب ولرم، 1 پیمانه (250 میلی گرم) 
 • تخم مرغ، 1 عدد
 • مایه خمیر خشک فوری، 1 قاشق سوپ خوری+ 1 قاشق چای خوری
 • شکر، 1 قاشق سوپ خوری (برای درست کردن خمیر) 2 تا 5 قاشق سوپ خوری (برای تهیه خمیر شیرین) 
 • نمک، 1 قاشق چای خوری
 طرز تهیه خمیر پیتزا جادویی
 طرز تهیه خمیر پیتزا جادویی

طرز تهیه خمیر جادویی
ابتدا 1 قاشق چای خوری شکر را به همراه خمیر مایه در ظرفی ریخته و شیر ولرم یا آب ولرم را به خمیر مایه اضافه کنید. 5 تا 10 دقیقه هم بزنید تا خمیر عمل آید. سپس روغن، نمک، تخم مرغ و بقیه شکر را باهم مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود. خمیر مایه عمل آمده را بدون اینکه هم بزنید به آن کم کم آرد اضافه کنید و با قاشق چوبی هم بزنید تا خمیر در کاسه جمع شود. 
ابتدا روی سطح کارتان آرد بپاشید. سپس خمیر را به مدت 5 تا 10 دقیقه ورز دهید تا خمیر یکدست، براق و نرم شود و به دست نچسبد. خمیر پیتزا را در کاسه‌ای که با روغن مایع چرب کرده‌اید در مکان نسبتا گرمی قرار دهید و به مدت یک ساعت تا یک ساعت و نیم بگذارید استراحت کند تا زمانی که حجم خمیر دو برابر شود. سپس پف خمیر را بخوابانید و برای پیتزا یا غذاهای دیگری که به خمیر نیاز است استفاده کنید.

طرز تهیه خمیر پیتزا جادویی
ورز دادن خمیر پیتزا

طرز تهیه خمیر پیتزای رستورانی
مواد لازم 

 • آرد سفید، 450 گرم
 • شکر،1/2 قاشق چای خوری
 • آب ولرم، 3/4 لیوان
 • تخم مرغ، 1 عدد
 • خمیر مایه فعال، 1 قاشق چای خوری
 • نمک، 1 قاشق چای خوری
 • روغن مایع، 1 قاشق غذا خوری 

1. آرد سفید، خمیر مایه، شکر و نمک را در ظرفی ریخته با دست یا همزن مواد را مخلوط کنید. سپس تخم مرغ و روغن را به مواد اضافه کنید و دوباره هم بزنید. 

2. آب را کم کم به مواد اضافه کنید و سعی کنید در سه نوبت آب را اضافه کنید. بعد از هر دفعه که آب اضافه کردید مواد را هم بزنید. بعد از دفعه دوم اگر مخلوط مواد شل یا سفت نبود دیگه به مواد آب اضافه نکنید. 

3. مواد را آنقدر ورز دهید تا خمیر یکدست شود. آب و آرد را با هم مخلوط کنید. اگر خمیر به دست چسبید باز هم آرد به آن اضافه کنید و ورز دهید تا به دست نچسبد. 

طرز تهیه خمیر پیتزا رستورانی
طرز تهیه خمیر پیتزا رستورانی

4. 10 تا 15 دقیقه خمیر را ورز دهید. سپس خمیر را به چهار قسمت تقسیم کنید. 

5. روی تخته کارتون رو آرد بپاشید یک قسمت از چونه‌ها را آرد بپاشید و با دست آن را باز کنید و سپس 2 تا 3 بار با وردنه خمیر را صاف کنید. سپس پشت خمیر را آرد بپاشید و دوباره با وردنه صاف کنید. 

6. خمیر را به اندازه قالب یا ظرف خمیرتان باز کنید. کف قالب یا ظرف را کمی آرد بپاشید و سپس خمیر را در آن قرار دهید و خمیر را باز کنید تا به کناره ظرفتان بچسبد. 

طرز تهیه خمیر پیتزا رستورانی
طرز تهیه خمیر پیتزا رستورانی

7. سپس سس را روی خمیر بریزید و دو سانت از کناره‌ها را خالی بگذارید و بقیه مواد را به آن اضافه کنید. 

8. دمای فر را روی درجه حرارت 200 تا 250 سانتی گراد قرار دهید و 15 تا 20 دقیقه بگذارید تا پنیر آب شود.

طرز تهیه خمیر پیتزای بدون خمیر مایه
مواد لازم

 • نمک، نوک قاشق مربای خوری
 • بکینگ پودر، 1 قاشق غذاخوری
 • آرد، 2 لیوان و نصفی
 • روغن جامد، 6 قاشق غذاخوری
 • شیر ولرم، 1 لیوان
 • تخم مرغ، 1 عدد

1. در ابتدا تخم مرغ‌ها را داخل ظرفی ریخته و کمی با چنگال مخلوط کنید تا بافت تخم مرغ باز شود. سپس نمک و روغن جامد را به ظرفی اضافه کنید و با تخم مرغ هم بزنید تا مواد یکدست شود. 
2. در این مرحله آرد را دو بار الک کنید و بکینگ پودر را با آرد مخلوط کنید. سپس شیر ولرم را به ظرف تخم و سپس کم کم به آن آرد را اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا آرد گلوله گلوله نشود. 
3. مواد را با همزن یا دست مخلوط کنید تا خمیر لطیف و نرم و یکدست شود و به دست نچسبد. اگر خمیر به دست می‌چسبد به آن کمی آرد اضافه کنید تا به دست نچسبد و باز به مدت 5 دقیقه خمیر را ورز دهید. 
4. حال خمیر را داخل قابلمه یا هر ظرف دیگری قرار دهید و بگذارید به مدت یک ساعت در جای گرمی استراحت کند. بعد از یک ساعت خمیر را به دو چونه تقسیم کنید. 
5. روی سطح کار کمی آرد بپاشید و چونه‌ها را به صورت جداگانه بکشید تا پهن شوند. سپس با وردنه آن را صاف کنید. بعد از آن خمیر را در قالب یا سینی فر قرار دهید و به مدت 15 دقیقه با درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد بگذارید نیم‌پز شود. 
6. حال وقت قرار دادن مواد روی خمیر است. بعد از آن که مواد دلخواهتان را روی خمیر ریختید دوباره در فر قرار دهید تا بپزد. می‌توانید خمیر را وقتی چونه کردید به همان شکل در داخل کیسه فریزر، فریز کنید.

طرز تهیه خمیر پیتزا حرفه ای
تقسیم بندی خمیر پیتزا

طرز تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی حرفه‌ای
مواد لازم

 • آب ولرم، 1 لیوان
 • آرد، 3 لیوان
 • پودر خمیر مایه فوری، 1 قاشق غذاخوری
 • نمک، 1/4 قاشق چای خوری
 • روغن مایع، 1 قاشق غذا خوری

1. یک لیوان آب ولرم را با خمیر مایه مخلوط کرده و 5 دقیقه استراحت دهید تا عمل آید. 
2. دو بار آرد را برای سبک شدن الک کنید. در وسط آرد یک گودی درست کنید و روغن زیتون، نمک و خمیر مایه را به آن اضافه کنید. سپس با قاشق از کناره‌ها آرد را با مواد مخلوط کنید. وقتی کامل مخلوط شدند خمیر را ورز دهید. اول روی سطح کار آرد بپاشید سپس خمیر را روی آن قرار دهید. 
3. با کف دست خمیر را فشار دهید و آن را بکشید تا خمیر کش بیاید و دوباره گرد کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا خمیری یکدست و صاف بدست آورید.
4. داخل ظرف را چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید. برای اینکه خمیر بهتر پف کند روی سطح خمیر یک علامت به علاوه بزنید و روی آن را با پارچه بپوشانید و به مدت 1 الی 2 ساعت در مکان گرمی قرار دهید تا خمیر پف کند و حجم آن دو برابر شود. 
5. پس از عمل آمدن خمیر، سطح کار و خمیر را آرد پاشی کنید تا خمیر به دست نچسبد و به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. حال هر تکه را دوباره ورز دهید. قالب پیتزا را کمی چرب کنید و خمیر را در آن پهن کرده و ده دقیقه صبر کنید تا خمیر دوباره پف کند. 
6. درجه فر را روی 200 درجه سانتی گراد بگذارید تا فر گرم شود و وقتی فر خوب گرم شد خمیر را 10 تا 15 دقیقه در فر قرار دهید تا نیم‌پز شود، سپس از فر خارج کنید و مواد دلخواه‌تان را روی خمیر بریزید و دوباره در فر قرار دهید تا پنیر ذوب شود.

طرز تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی حرفه ای
آماده سازی خمیر پیتزای خانگی در منزل

خمیر پیتزای حرفه‌ای 
مواد لازم

 • روغن مایع یا زیتون، 1 قاشق غذا خوری
 • آرد سفید، یک پیمانه
 • شکر، 1 قاشق سوپ خوری
 • نمک، 1 قاشق چای خوری
 • خمیر مایه فوری، 1 قاشق مربا خوری
 • آب ولرم، نصف پیمانه + دو قاشق غذا خوری اضافه

1. در آب ولرم خمیر مایه فوری را مخلوط کنید و کنار بگذارید. 
2. آرد را الک کنید تا یک دست شود. سپس آن را با خمیر مایه، روغن و نمک مخلوط کنید وقتی تمام مواد یکدست و مخلوط شد آن را ورز دهید تا خمیر صاف و نرم شود. 
3. سپس روی سطح کار خمیر بپاشید و دوباره شروع به ورز دادن خمیر کنید. این کار را تا وقتی هوای خمیر کاملا گرفته و خالی شود تکرار کنید. 
4. سپس ظرف را با روغن کامل چرب کنید و خمیر را داخل آن قرار داده و روی آن را بپوشانید و بگذارید یک تا دو ساعت استراحت کند. 
5. بعد از دو ساعت خمیر پف کرده و حجمش دو برابر می‌شود. می‌توانید خمیر را به هر مقدار که می‌خواهید در ظرف پهن کرده و مواد را روی آن بریزید فقط حتما دقت کنید که ظرف یا قالب‌تان را چرب کرده باشید.

طرز تهیه خمیر پیتزا حرفه ای
ورز دادن و پهن کردن خمیر پیتزا

 

مطلب مفید بود؟
2
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی
فروش فوق العاده پوشاک برند مادر در بازار گیتحراج فرنچ پرس . وارمر مفتولی و جاشمعی با کمترین قیمت در تیجور