تهران

برای تزیین سفره شب یلدا از تیجور ایده بگیرید

برای تزیین سفره شب یلدا از تیجور ایده بگیرید
شب یلدا از قدیم تا به امروز برای تمام ایرانیان شبی خاص با آداب و رسومی قدیمی بوده است. در این شب سفره یلدا که از انواع میوه‌ها مانند هندوانه و انواع آجیل تشکیل شده است را تزیین می‌کنند و داستان‌های کهن فارسی و حافظ می‌خوانند. در این مقاله عکس مدل‌های مختلفی از تزیین سفره شب یلدا را با هم میبینیم.

برای تزیین سفره شب یلدا از تیجور ایده بگیرید

شب یلدا یا شب چله یکی از جشن‌های کهن ایران زمین است. شب یلدا در واقع طولانی‌ترین شب سال است. یلدا زمان بین غروب آفتاب آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب اولین روز زمستان در نظر گرفته شده است که در کشورهای همسایه ایران مانند: ترکیه، تاجیکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان و پاکستان نیز جشن گرفته می‌شود. یلدا به معنی زایش است و از واژه سریانی گرفته شده است. یلدا در سال 502 قبل از میلاد و زمان داریوش یکم وارد تقویم رسمی ایران باستان شد که یکی از شب‌های مقدس و خاص در ایران به شمار می‌رود.

آداب و رسوم شب یلدا

در این شب ایرانیان از قدیم دور هم جمع می‌شدند، آتش روشن می‌کردند و با انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های مخصوص به جشن و شادی می‌گذراندند. در شب یلدا از میوه تازه گرفته تا میوه‌های خشک را درون سفره می‌چیدند. در ایران باستان به سفره شب یلدا "میزد" می‌گفتند.

سفره شب یلدا

شب یلدا در ایران باستان تولد خدای خورشید، عدالت، پیمان و جنگ است. در این شب سفره چله یا یلدا پهن می‌شود و با انواع میوه‌ها، آجیل‌های مخصوص زمستان، هندوانه و انار دون شده که از مهم‌ترین میوه‌های شب یلدا است تزئین می‌شود چون رنگ قرمز این دو میوه نشانه نور خورشید است. تزیین سفره یلدا و تزیین میوه شب یلدا از دیرباز تاکنون از سنت‌های مهم این شب به شمار می‌رود.

همچنین قرار دادن سیب قرمز و سنجد هم نشان از همین موضوع دارد. انواع میوه‌های خشک مثل: برگه زرد آلو، برگه هلو، انجیر خشک نیز در سفره گذاشته می‌شود. 

انار شب یلدا

انار نماد شادی و تولد است. رنگ قرمز آن نماد خورشید می‌باشد که مایه برکت و باروری است.

هندوانه شب یلدا

هندوانه نیز یاد آور گرمای تابستان و گرمای خورشید است. به گفته قدیمی‌ها اگر در شب چله هندوانه خورده شود در زمستان سرما نمی‌خورید. 

آجیل شب یلدا

آجیل درون سفره یلدا از بادام، فندق، گردو، پسته، برگه هلو، برگه زرد آلو، توت خشک، انجیر خشک و مویز تشکیل می‌شود. 

همچنین امروزه در این سفره بنا به سلیقه افراد از کیک شب یلدا و ژله شب یلدا نیز استفاده می‌شود که می‌تواند رنگ و بوی زیبایی به تزیین سفره ببخشد.

سفره یلدا مقدس است و جنبه دینی هم دارد و به اعتقاد ایرانیان باستان از خداوند خورشید، برکت و روشنایی درخواست می‌کردند تا زمستان را به خوشی سر کنند و بهار و تابستانی پر برکت داشته باشند. 

آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران کمی با هم تفاوت دارد ولی به صورت کلی می‌توان گفت که در این شب خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و تا سپیده صبح به جشن و شادی می‌گذرانند و ریش سفید خانواده قصه‌های کهن و قدیمی را برای اعضای خانواده تعریف می‌کند.

از دیگر سرگرمی‌های این شب، شاهنامه خوانی و حافظ خوانی نیز می‌باشد. همچنین گرفتن فال حافظ به منزله آشنایی افراد با ادبیات، اشعار، اخلاق و عرفان ایرانی است.

در این مقاله مدل‌های مختلف و زیبایی از تزیین سفره یلدا را جمع آوری کردیم. امیدواریم با دیدن این نمونه‌ها بتوانید ایده بگیرید و خاطره‌ای خوش و لحظاتی لذت بخش را برای اعضای خانواده و عزیزان خود رقم بزنید.

تزیین شب یلدا
تزیین سفره یلدا در سینی

تخفیف نمایندگی تشک زست مرزداران، اقساط، حمل رایگان تخفیف نمایندگی تشک زست مرزداران، اقساط، حمل رایگان سینی کف آینه پلی استررزین طرح قناری سینی کف آینه پلی استررزین طرح قناری پسته اکبری پسته اکبری دکوری آناناس دکوری آناناس

تزیین شب یلدا
میز شب یلدا
تزیین شب یلدا ساده
چیدمان سنتی شب یلدا
تزیین شب یلدا ساده
تزیین ساده و زیبای شب یلدا
تزیین شب یلدا ساده
میز ساده شب یلدا
سفره شب یلدا سنتی
تزیین میز شب یلدا با میوه و کیک
سفره شب یلدا سنتی
تزیین زیبای سفره شب یلدا
تزیین سفره شب یلدا
سفره شب یلدای سنتی
ایده شب یلدا
تزیین سفره شب یلدای ساده
سفره شب یلدا سنتی
تزیین سنتی سفره شب یلدا
عکس شب یلدا
تزیین میز شب یلدا ساده و شیک
هندوانه شب یلدا
تزیین شیک و زیبای میز شب یلدا 
تزیین شب یلدا
سفره شب یلدای سنتی به همراه قرآن و حافظ
برای شب یلدا
تزیین شب یلدا به هراه کیک طرح هندانه
برای شب یلدا
تزیین میز شب یلدا به همراه تریین خوراکی‌های مخصوص
 آموزش تزیینات شب یلدا
ایده زیبا برای چیدمان میز شب یلدا
 آموزش تزیینات شب یلدا
ایده تزیین میز شب یلدا
تزیین شب یلدا ساده
تزیین ساده و زیبای شب چله
تزیین میز شب یلدا ساده و شیک
عکس میز شب چله
تزیین سفره شب یلدا
آموزش تزیینات شب یلدا
تزیین سفره شب یلدا
تزیین هندوانه شب یلدا
تزیین سفره شب یلدا
تزیین هندوانه شب یلدا
تزیین هندوانه ساده
تزیین سفره شب یلدا

 

مطلب مفید بود؟
1
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی
فروش فوق العاده پوشاک برند مادر در بازار گیتحراج فرنچ پرس . وارمر مفتولی و جاشمعی با کمترین قیمت در تیجور