تهران

چگونگی طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی منزل + آموزش

دکوراسیون منزل سنتی
با وجود این که در حال حاضر اکثر خانه ها به سبک مدرن طراحی می شوند . اما باز هم افرادی زیادی هستند که به سبک ایرانی سنتی علاقه زیادی دارند . همین امر باعث شده تا طراحان دکوراسیون داخلی ایده های جالبی از تلفیق سبک مدرن و سبک دکوراسیون منزل سنتی ارائه دهند .

دکوراسیون سنتی ایرانی

همان طور که شاهد آن هستید امروزه دکوراسیون بیشتر خانه ها به سبک مدرن پیاده سازی می شود . به طوری که دیگر خبری از خانه های ایرانی با فرش های دستی زیبا ، کاشی های سنتی با دکوراسیون قدیمی نیست . با این وجود خوشبختانه افراد زیادی نیز هستند که به طراحی دکوراسیون منزل سنتی علاقه دارند . همین امر باعث شده که استفاده از صنایع دستی و آثار هنری همچنان رواج داشته باشد . اکنون طراحان و معماران دکوراسیون داخلی سعی دارند که سبک مدرن و سنتی را با هم تلفیق کنند . این کار کمک می کند تا سبک های سنتی و قدیمی ما همچنان حفظ شوند و فراموش نشوند . در ادامه این مطلب درباره دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی بیشتر صحبت خواهیم کرد .

 

استفاده از کاشی های سنتی
استفاده از کاشی های سنتی در سبک سنتی ایرانی

سالن کاشت ناخن ندا سالن کاشت ناخن ندا سالن زیبایی گوهر بانو سالن زیبایی گوهر بانو سالن زیبایی کابیشه سالن زیبایی کابیشه سالن زیبایی مریم خدایی سالن زیبایی مریم خدایی

استفاده از کاشی های سنتی

از گذشته تا کنون کاشیکاری به عنوان یکی از هنرهای برجسته و اصیل ایرانیان شناخته می شود . به همین دلیل کاشی ها نقش مهمی را در طراحی دکوراسیون سنتی ایران ایفا می کنند . کاشی های سنتی ایرانی برای تزیین دیوارهای مساجد ، قسمت ورودی خانه ها ، راه پله ها ، ساختن حوض ، حمام ، آشپزخانه و حیاط مورد استفاده قرار می گرفتند . در سبک هایی که تلفیقی از سبک مدرن و سنتی هستند کاشی ها به شیوه های جدیدتری مورد استفاده قرار می گیرند . یعنی از کاشی ها برای تزیین دیوارهای بک اسپلش (backsplash) که ما بین کابینت و اطراف سینک ظرف شویی قرار دارند ، استفاده می شود .


استفاده از کاشی های ایرانی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل محدودیتی ندارد . شما می توانید برای طراحی اتاق پذیرایی نیز از آنها استفاده کنید . در این صورت شما باید دیواری را به عنوان دیوار تاکید در نظر بگیرید . دیوار تاکید از نظر رنگ ، بافت و تزیین با سایر دیوارها تفاوت دارد . به گونه ای که توجه افراد را بیشتر از سایر دیوارها به خود جلب می کند . شما می توانید از متریال های دیگر مانند چوب ، گچ ، آجر و ... برای تزیین دیوارها بهره ببرید .  این که طرح و نقش کاشی به چه صورت باشد ، به سلیقه شما بستگی دارد . اما با به کار بردن کمی سلیقه و خلاقیت قطعا نتیجه کار شگفت انگیز خواهد بود .


استفاده از شیشه های رنگی

اگر به عکس های خانه های قدیمی نگاهی بیاندازید در می یابید که نورپردازی در فرهنگ ایرانی اهمیت ویژه ای داشته است . در گذشته برای خانه ها پنجره های بزرگ با شیشه های رنگی می ساختند . تا نور خورشید به اندازه کافی به داخل خانه برسد . البته هنوز هم از این شیشه ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود .

 

استفاده از مبلمان
استفاده از مبلمان در سبک دکوراسیون سنتی ایرانی

استفاده از مبلمان

یکی از مهم ترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی مبلمان است که حس و حال خانه شما را تغییر می دهد . با این که مدل های متنوعی از مبلمان ایرانی در بازار وجود دارد ، اما ممکن است هر کسی توانایی خرید نداشته باشد . در این صورت جای نگرانی وجود ندارد . شما می توانید از انواع قالیچه ، جاجیم ، گلیم دستبافت و ماشینی برای پوشش کف اتاق و از کوسن های سنتی و زیبا برای تکیه گاه استفاده کنید .

 

وسایل دکوری و تزیینی
وسایل دکوری و تزیینی در سبک دکوراسیون سنتی

سایر وسایل دکوری و تزیینی

بهترین گزینه برای تزیین بخش های مختلف خانه ظروف و هدایای قدیمی است که از پدربزرگ یا مادربزرگ خود هدیه گرفته اید . سایر وسایلی که شما می توانید در طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی منزل خود به کار ببرید عبارتند از :

 • فرش های سنتی دست بافت 
 • آینه و شمعدان
 • انواع صنایع دستی
 • سماورهای زغالی
 • ظروف مسی
 • پرده های سنتی
 • گلدان های قدیمی
 • کرسی
 • تابلوهای میناکاری شده
 • رومیزی های سنتی 
 • و ...

 

همان طور که با خواندن این مطالب هم متوجه شدید ، طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی آن قدرا هم سخت نیست . بنابراین با به کار بردن کمی خلاقیت می توانید به هدف خود برسید و نیازی نیست که حتما هزینه های زیادی را صرف کنید . همچنین تلفیق سبک مدرن و سنتی باعث شده که سنت های ما همچنان حفظ شوند و با گذشت زمان فراموش نشوند . منتها در سبک های مدرن عناصر و وسایل سنتی به شیوه های متفاوت تری به کار گرفته می شوند . خوشبختانه وسایل سنتی در انواع طرح ها و رنگ های متنوع در بازار وجود دارند که با توجه به سلیقه خود می توانید آنها را خریداری کنید . در آخر امیدواریم از خواندن مطالب این بخش لذت برده باشید .

مطلب مفید بود؟
6
0
اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی
تیشرت و شلوار دخترانه مدل رزیتیشرت و شلواردخترانه راحتی مدل هانیتیشرت و شلوار زنانه راحتی مدل میکاتیشرت و شلواردخترانه راحتی مدل جولیتیشرت و شلواردخترانه راحتی مدل میکاتیشرت و شلوارک پسرانه مدل ویلوتیشرت و شلوارک مردانه مدل تامیتیشرت و شلوارک پسرانه راحتی مدل فاستر